Pražení je pro kávu důležitým mezníkem na cestě do vašeho šálku. Díky tomuto procesu se ze zrnek uvolní všechno, co na tomto nápoji milujeme. Je tedy na čase, abychom se u pražení zastavili a odhalili tajemství naší světle pražené kávy, na kterou zákazníci nedají dopustit.
Z předchozích článků víme, že opravdový požitek vám zaručí jedině čerstvě pražená káva. Dnes se společně podíváme, co se děje za zdmi pražírny. Nejdříve jsou zrnka zelená a teprve působením vysokých teplot (zhruba 200–250°C) v nich začne karamelizovat cukr, a tak získávají svoji typickou hnědou barvu. Ta závisí na délce pražení – čím delší, tím je káva tmavší. Kromě odstínu se liší také chutí a vůní.
Pro lepší orientaci baristé rozlišují tři základní způsoby pražení:
Věděli jste, že kávové zrnko při pražení puká, stejně jako to kukuřičné při výrobě popcornu? U kávy však dochází ke dvěma puknutím (tzv. crackům), díky kterým získává chuť. Při světlém pražení se proces ukončí už po prvním cracku. Zrnka jsou spíše tvrdší a mají lehkou jemnou chuť. Zbylé dva způsoby pražení nechávají kávu puknout dvakrát s tím rozdílem, že tmavé italské pražení je delší a končí těsně před tím, než by došlo k pálení. Dvakrát pražená zrnka nejsou tak tvrdá, snadněji se melou a mezi jejich přednosti patří také silnější chuť i aroma.
Během několikaleté spolupráce s naší pražírnou jsme došli ke středně světlému pražení. Zrnka necháváme puknout dvakrát a těsně poté je z pražičky vyndáme. Tím si zachovají příjemnou vyváženou chuť. Naše káva tedy není ani nakyslá, jako je tomu u typicky světlých káv, ani příliš hořká, jakou preferují jižané. Troufáme si tvrdit, že se nám podařilo spojit ty největší přednosti velmi světlého a středního pražení. – Spokojenost našich současných klientů je toho důkazem.
Chtěli byste naši kávovou specialitu ochutnat? Napište si o vzorek zdarma